Radio emisija

Učešće u radio emisiji "Digitalne ikone". O srpskom jeziku i govornim tehnologijama za Radio Beograd 2 govorili su prof. Vlado Delić sa Fakulteta tehničkih nauka iz Novovog Sada i Vesna Rehner iz kompanije „Alfanum". (link)

Godišnjica .срб domena – RNIDS

Učešće na događaju povodom godišnjice .срб domena – RNIDS 26.01.2023. Vršen je prenos na YouTube kanalu (0:38:40-1:19:55) (link)

S-ADAPT projekat proglašen je uzornim AI projektom

Nakon intervjua sa liderima projekta S-ADAPT, S-ADAPT projekat proglašen je uzornim AI istraživačkim projaktom na websajtu projekta MISSION4.0 (link)

TV emisija “Naučni portal”

Učešće u RTS televizijskoj emisiji “Naučni portal”. Emisija je snimana i emitovana na RTS kanal 2 (3 min o projektu) (link).

S-ADAPT promotivni materijal

Brošure S-ADAPT projekta na srpskom jeziku su završene i distribuirane.

Radionica AI projekta Com-in-AI

Profesor Vlado Delić održao je predavanje "Progres razvoja govornih tehnologija na projektu S-ADAPT" na radionici AI projekta Com-in-AI na Elektronskom fakultetu u Nišu, 31.05.2022.

TV emisija "Nauka u pokretu"

Učešće u RTS televizijskoj emisiji “Nauka u pokretu” emitovane 27. maja 2022. Emisija je snimana i emitovana na RTS kanal 2 (12 min o projektu) (link).

Predavanje u Inženjerskoj komori Srbije

Profesor Vlado Delić održao je predavanje "Razvoj govornih tehnologija i aplikacija u pametnim kućama i pametnim gradovima" u Inženjerskoj komori Srbije na događaju pod nazivom “Sistemi za upravljanje pametnim zgradama i pametnim gradovima”, 26.05.2022.

Poseta istaknutog predavača iz ISCA

Organizovana je poseta istaknutog predavača iz ISCA (International Speech Communication Association). Prof. Reinhold Haeb-Umbach održao je predavanje pod nazivom "Far-field speech recognition" 28.03.2022. na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Sledećeg dana članovi projektnog tima S-ADAPTimali su sastanak sa profesorom Haeb-Umbach. Potom je 31.03. prof. Haeb-Umbach održao predavanje pod nazivom "Computational Analysis of Sound Scenes and Events" na Elektronskom fakultetu u Nišu, nakon čega je organizovan sastanak profesora sa timom projekta Com-in-AI.

Predavanje u okviru škole AI projekta Com-in-AI

Nikola Simić održao je predavanje "Primena neuralnih mreža za prepoznavanje emocija i govornika" u okviru škole AI projekta Com-in-AI u Nišu, 19.11.2021.

Završena prva godina projekta

Snimljena je baza podataka koja sadrži oko 9h govora amatera u glumljenim emocionalnim stanjima. Baza je snimana pomoću pametnih telefona i trenutno je u završnoj fazi obrade. Završena je i subjektivna evaluacija baze koja predstavlja jedan od uslova za objavu u časopisu. Priprema publikaceje je u toku, nakon čega će baza biti javno dostupna. Baza će biti korišćena za prepoznavanje govornika/emocija kao i za adaptaciju.

Razvoj algoritama bazira se na dva nova Linux GPU servera, a baza je skladištena na Windows serveru u AlfaNum kompaniji i potom prebačena na NAS skladište u Naučno-Tehnološkom Parku FTN. Aktivnosti u vezi sa razvojem modela za prepoznavanje govornika/emocija na osnovu slika spektrograma i MEL kepstralnih koeficijenata su nastavljena - testiraju se različite CNN arhitekture koje će potom biti upotrebljene i za konverzije govornika/stila. Istraživanja na temu prepoznavanja pola i godina govornika su takođe započeta, na snimljenoj bazi. Eksperimenti uključuju DNN modele bazirane na proširenoj ResNet arhitekturi kao i transformer arhitekturi. Unapređenje jezičkog modela ima za cilj implementaciju govornog dijaloga sa naprednim metodama adaptacije u aplikaciju za virtuelnog govornog asistenta. Što se tiče obrade slika, model za polu-nadgledano učenje na bazi CycleGAN je implementiran i unapređen sa dodatnim statistikama generatora. Dodatna literatura je istražena na temu optimizacije funkcije cene, uključujući specifični pristup baziran na metrikama generisanja geodezijskih linija na kupi pozitivno definitnih matrica.

S-ADAPT na Nacionalnoj geografiji - članak, mart 2021.

Projekat S-ADAPT je predstavljen u okviru članka na sajtu Nacionalne geografije kao jedan od najboljih projekata srpskih naučnika iz oblasti veštačke inteligencije. Članak možete pročitati ovde.

Seminar u Decembru 2020

Seminar na temu "Inkluzija osoba sa invaliditetom u digitalnom društvu", organizovano od strane “Hendi centra Koloseum", 03.12.2020. Branislav Popović održao je predavanje „Govorne tehnologije za osobe sa invaliditetom“ na srpskom jeziku povodom Internacionalnog dana osoba sa invaliditetom pod sloganom "Za život bez prepreka" (link).

Izložba fonda za nauku, 9. oktobar 2020.

Projekat S-ADAPT je predstavljen na izložbi Fonda za nauku posvećenoj promociji Programa za razvoj projekata iz oblasti veštačke inteligencije, koja je održana 09.10.2020. na Savskom šetalištu na Kalemegdanu.

Konferencija u Hrvatskoj, oktobar 2020.

Projekat S-ADAPT je premijerno promovisan u okviru predavanja po pozivu „Human-Machine Speech Communication X & Y vs. Z & α Generation“ koje je održao rukovodilac projekta S-ADAPT prof. dr Vlado Delić na međunarodnoj konferenciji MIPRO u Opatiji 01.10.2020. godine.

Plan za prva tri meseca

Tokom prvog meseca projekta organizovali smo prvi sastanak tima, tzv. kick-off meeting, napravili logo projekta i web sajt. Takođe, istraživali smo literaturu, pripremili potrebno softversko okruženje i započeli testiranje javno dostupnih kodova za translaciju prebacivanje stila slike baziranih na tzv. cycle-gan neuralnim mrežama. Specificirali smo i neophodnu opremu i raspisan je tender čiji se završetak očekuje uskoro. Započeli smo i implementaciju aplikacije za prikupljanje govorne baze.